Coraz częściej na różnych formach internetowych, portalach społecznościowych oraz blogach mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. hejtu, czy też mową nienawiści. W internecie bowiem każdy czuje
się anonimowy i często przekraczane są granice dopuszczalnej
krytyki i wolności słowa.
Hejt to pełne nienawiści, pogardy i złości działanie osoby w
Internecie. Hejt skierowany może być do konkretnej osoby. Jednak
ofiarami hejtu stają się również przedstawiciele danego narodu,
mniejszości religijnej, płci oraz osoby o innym światopoglądzie,
niż hejtera.
Hejt może przejawiać się nie tylko za pomocą słów, ale także
za pomocą grafiki (memów, gifów) oraz filmów. Treści dodawane
przez hejterów nie mają żadnej wartości merytorycznej, są
wyłącznie treścią ukierunkowaną przeciwko danej osobie lub grupie
osób. Bardzo często przyczyną hejtu jest zazdrość. Osoby
obrażające kogoś, na ogół są niezadowolone ze swojego życia.
Ubliżając komuś, chcą sobie i innym coś udowodnić.
Walka z hejtem jest bardzo trudna. Jednak hejter nie jest bezkarny.
Taka osoba może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej.
sierż.sztab. Ewa Golińska-Jurasz
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym:
http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/223658,KWP-Reaguj-na-hejt-w-Internecie.html
