Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!

Zakończyły się wakacje, ponad sześćdziesiąt dni odpoczynku od obowiązków szkolnych. Teraz pora wrócić do nauki, by za niespełna 10 miesięcy powiedzieć: Znów mamy wolne!

Zaproszonych gości, nauczycieli i pracowników szkoły, wszystkich uczniów naszej szkoły, ich rodziców i opiekunów powitał spektakl oparty na motywach znanej baśni braci Grimm „Kopciuszek” (pierwsze wydanie – 1812), której korzenie sięgają starożytności. Jej uwspółcześniona wersja spotkała się z żywą reakcją zebranych.

Pięknym elementem wprowadzającym część oficjalną był taniec z biało-czerwonymi szarfami – symbolem naszej Ojczyzny i elementem przypominającym, że w bieżącym roku świętować będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gdy na parkiecie pojawił się poczet sztandarowy naszej szkoły i zabrzmiał hejnał miasta, głos zabrali: dyrektor SP14 Beata Dymna-Heine i zaproszenie goście. W ciepłych, pełnych życzliwości słowach życzyli wszystkim dobrego, pełnego sukcesów roku szkolnego. Modlitwę w intencji zebranych odmówił ks. Michał Włodarski.

Przypomniany został dramat września 1939 roku – agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. Symbolicznego rozpoczęcia nowego roku szkolnego dokonały dyrektor naszej szkoły oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek w asyście dzieci i młodzieży.

Wszystkiego dobrego – teraz i zawsze!

1 września 1939 roku w naszej pamięci

Doroczna, uroczysta Msza Św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Ostrowie Wielkopolskim, złożenie kwiatów pod pomnikiem pamięci, piękne słowa wygłoszone w czasie Homilii ks. prałata Sławomira Grześniaka i wystąpień pp. Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek i Starosty Powiatu Ostrowskiego Pawła Rajskiego, przekazane przez niego pozdrowienia od wielkiego Przyjaciela młodzieży p. Henryka Rybaka. Kombatanci, parlamentarzyści ostrowscy, samorządowcy, służby mundurowe, harcerze, młodzież wraz z opiekunami, powiewające dumnie sztandary. Wreszcie kwiaty i znicze ku czci tych, którzy nie tylko w czasie kampanii wrześniowej oddali swoje życie za Ojczyznę. Te wszystkie elementy złożyły się na kolejne świadectwo naszej Pamięci o Was, bohaterowie tamtych dni!

Nie mogło zabraknąć uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 14: Mateusza Maciejewskiego, Kingi Bizan, Sylwii Jakubiak (poczet szkolny, opiekun  – piszący te słowa), Maksymiliana Malinowskiego i Norberta Warzechy (sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Inspektorat Ostrowski, opiekun – Dariusz Pietraszek), dyrektor szkoły – Beaty Dymnej-Heine.