Akcja „Bezpieczne wakacje”

Jak co roku staraliśmy się przestrzegać naszych uczniów przed sytuacjami, które mogą zagrozić ich zdrowiu i życiu lub zwyczajnie zepsuć przyjemność wypoczynku.

W związku z tym 13 czerwca zaprosiliśmy do szkoły Pana Rafała Kaczmarewa, członka Stowarzyszenia Szukaj i Ratuj – Ostrów Wielkopolski, zrzeszającego wykwalifikowanych ratowników (medycznych, wodnych, KPP i innych) oraz mieszkańców powiatu ostrowskiego.  

Stowarzyszenie to jest pierwszą społeczną grupą poszukiwawczą w Wielkopolsce, a jednym z jego celów jest edukacja i podnoszenie umiejętności mieszkańców w sytuacjach określanych mianem kryzysowych. Młodzież usłyszała od Pana Kaczmarewa co  może i powinna zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i innych zarówno w mieście, jak i w lesie, w znanym i nie znanym terenie. Dowiedziała się jak skutecznie podjąc poszukiwania osoby zaginionej i   poznała aplikacje, które w wyjątkowo szybki, bezpośredni i skuteczny sposób łączą z odpowiednimi służbami ratowniczymi. W spotkaniu wzięli udział uczniowie wszystkich II klas gimnazjalnych.

Natomiast klasy VII, w dniu 14 czerwca, spotkały się z absolwentem naszej szkoły, ratownikiem WOPR, a również bardzo aktywnym członkiem Stowarzyszenia Szukaj i Ratuj – Panem Błażejem Buszą, któremu towarzyszyli uczniowie naszej szkoły: Dawid Karwik oraz Piotr Paszkowski. Tematem wiodącym było bezpieczeństwo własne i innych na wszelkiego rodzaju kąpieliskach, prezentacja sprzętu ratowniczego wraz z instrukcją właściwego zastosowania oraz wytyczne jak radzić sobie w przypadku braku jakiegokolwiek sprzętu. Tu również przywołane zostały przykłady skutecznych aplikacji.

Obaj Panowie w trakcie spotkań powoływali się na własne doświadczenie w omawianych sytuacjach, co dodatkowo wzmocniło ten ważny dla każdego ze zgromadzonych przekaz. Z pewnością w kolejnych latach również skorzystamy z Ich wiedzy i doświadczenia, aby jeszcze lepiej wpływać na bezpieczny wypoczynek naszych uczniów   

 

 

Wyróżnienie Patrycji. „Walka ze smogiem. Chrońmy nasze zdrowie”

Patrycja Bagdziun, uczennica klasy 4a, wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy wzięli udział w konkursie plastycznym „Bądź eko, działaj eko” organizowanym na terenie Wielkopolski przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Walka ze smogiem. Chrońmy nasze zdrowie!”, a plakat Patrycji Bagdziun otrzymał wyróżnienie – gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Samorządowy sukces Kacpra Czajki!

14 czerwca w Żychlinie  odbył się finał XXV Wielkopolskiego Konkursu o Samorządzie Terytorialnym, w którym powiat ostrowski reprezentował Kacper Czajka (opiekun Kamila Krawczyk), uczeń klasy 3e Szkoły Podstawowej nr 14. Jubileuszowy konkurs obok podstawowej wiedzy dotyczącej funkcjonowania samorządu terytorialnego i jego znaczenia dla życia lokalnej społeczności został wzbogacony o zagadnienia związane z procesem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i integracją europejską. Starannie precyzowane pytania konkursowe oprócz wiedzy teoretycznej wymagały od uczestnika rozumienia omawianego problemu.

Miło nam poinformować, że Kacper został jednym z ośmiu laureatów konkursu. Uczeń jak burza przeszedł przez test pisemny, by w części ustnej przed audytorium składającym się z wykładowców akademickich i przedstawicieli powiatu konińskiego wykazać się wiedzą z zakresu samorządu wojewódzkiego, członkostwa w Unii Europejskiej i zakresu działania fundacji.

Kacper zrobił pierwszy krok na drodze kształcenia młodych obywateli, którzy dobrze rozumieją znaczenia dobra wspólnego i odpowiedzialności za jego właściwe gospodarowanie. Życzmy dalszych sukcesów!