17 stycznia 1919r. Komisariat (organ wykonawczy, w skład którego wchodziło sześciu członków: po dwóch z Wielkopolski i Śląska, po jednym z Pomorza Gdańskiego i Kujaw) NRL (Naczelnej Rady Ludowej, uznanej 5 grudnia 1918 roku przez Polski Sejm Dzielnicowy za legalną władzę państwową; uległa samorozwiązaniu 19 sierpnia 1919 roku) powołał pod broń mężczyzn urodzonych w latach: 1897, 1898, 1899. Napływ poborowych był bardzo duży. Był to istotny krok pozwalający przekształcić ochotnicze oddziały powstańcze w regularną Armię Wielkopolską.
